DOM JEDNOG ARHITEKTE

“Uređenje doma uvek je izazov, a posebno specifičan izazov je kada arhitekta potpisuje uređenje svog doma.”, izjavio je Robert Križnjak, arhitekta čiji vam stan ovoga puta predstavljamo…

Stan Roberta Križnjaka nalazi se u Zagrebu, u zgradi koju je projektovao arhitekta Tomislav Odak. Stan se prostire na dva nivoa i ima površinu od 70m2 i dvostranu orijentaciju (istok-zapad), a samim tim i predivan pogled na nebodere i zelenilo grada Zagreba. Prilikom uređenja svog stana iz snova, arhitekta je imao zadatak da od stana koji datira iz 80-ih stvori kvalitetni i arhitektonski atraktivni stan koji ima dvostruku funciju. Adaptacija ovog prostora trajala je četiri meseca, a korišćeni su izrazito kvalitetni materijali i najbolji majstori.  Stan je projektovan za život, ali fleksibilni plan prostora omogućava jednostavnu transformaciju iz stana koji služi za stanovanje u simpatični poslovni prostor, odnosno „Showroom“ ili kancelariju koja će svojom prefinjenosti budućim klijentima na pravi način predstaviti rad arhitektonskog studija Križnjak.

Raspored stana je takav da vas stepenište uvodi u otvoren i slobodan prostor gornjeg sprata. Prostori su podeljeni kliznim stenama, pa se njihovim pomeranjem može obići krug od dnevnog boravka, preko spavaće sobe, kupatila i garderobe. Na taj isti način se može oformiti balkon iznad stepeništa, jednostavnim povlačenjem bele klizne ploče. Ograda balkona i galerije kreirana je od kaljenog stakla, tako da dodatno proširuje osećaj prostranosti na uskim delovima stana, dok u ovom muževnom ambijentu preovladavaju beli zidovi, klizne stene i platnene roletne na staklima. Naglašeni kontrasti i protivteža ovoj belini su predstavljeni u vidu sivih i crnih tonova. Siva boja ugaone garniture, crni tepih i tapete sa sivim uzorkom iznad kreveta daju ovom prostoru interesantni šarm. Pločice u sanitarijama su boje rđe, što se savršeno uklapa sa bojom tamne čokolade industrijskog parketa složenog u pravilne redove. Bela keramika lavaboa u ovoj prostoriji savršeno se ističe na tamnoj prelivajućoj boji pločica.

Kako se problem u dizajnu jednog enterijera savršeno može pretvoriti u prednost, uspešno dokazuje rešenje staklenih niša u zidu koje skrivaju instalacione vertikale. Za razliku od ostatka ambijenta koji predstavlja savršeni minimalizam, police su prostori na kojima je dozvoljeno gomilanje i koje su ispunjene uspomenama sa mnogobrojnih putovanja i stručnim knjigama i časopisima koji su pronašli svoje savršeno mesto. Ovde se takođe nalazi i kolekcija šoljica, iz svakog grada po jedna, vaza sa peskom iz Tunisa, vodiči top mesta i gradova sveta koje treba posetiti ili koje je ovaj arhitekta već posetio. Na ovim policama smešteno je i malo slikarsko platno koje je delo zadovoljne klijentkinje, porodične fotografije i stara dedina kamera koja im daje poseban šmek.

Što se tiče materijala koji u ovom stanu igraju glavnu ulogu, osim sanitarija, na podu celog stana je industrijski parket od hrasta boje čokolade u kombinaciji sa letvicama od belog medijapana, sa ciljem dobijanja na visini prostora. U kupatilu, na zidovima i podovima nalaze se pločice Ferroker, velikog formata 33x100 cm u boji rđe. Lavabo je Catalano Verso na ormariću od medijapana, napravljenom po meri, dok je kada delo Duravit brenda.

Rasveta u ovom stanu je uniformisana, sa akcentom iznad trpezarijskog stola gde je postavljen Foscarini luster – Q space (dizajn Nichetto & Gianpietro). Ostali komadi osvetljenja su plafonjere Wever & Ducre koje su raspoređene u nizovima. Za prijatniju atmosferu tu je i podna lampa Spun Light koju je za brend Flos dizajnirao Sebastian Wrong. Celokupan nameštaj u stanu nosi prepoznatljive dizajnerske potpise, pa je tako trpezarijski sto Max iz Kartell kolekcije, stolice su Tate Contract dizajnera Jaspera Morrisona, trosed je deo kolekcije Living Divani i nosi ime Twin, dok su ugradni ormari Eduro, krevet Mini od Zanotte, a komoda u spavaćoj sobi Bo Concept. Tu su i zanimljive stare fotelje sa početka 60-ih koje su ponovo tapacirane i koje čitavom prostoru daju posebnu čar u kombinaciji sa nameštajem napravljenim po meri. Kao glavni elementi dekora u ovom stanu dominiraju apstraktne slike Fedora Fishera i Pauline Jazvić. Zanimljivo je to da prva stvar koja je kupljena za stan nije bio ni trosed, ni krevet, već daska za peglanje Amleto od Magis-a. Savršen dizajn, odlična za peglanje, ali i idealan mini šank za party-e.

Kada smo arhitektu pitali koji mu je omiljeni deo stana, rekao je: „Jako sam zadovoljan sa konačnim rezultatom uređenja stana, volim svaki njegov deo i teško mi je reći koji deo najviše volim... možda kupatilo. To je mesto opuštanja, iz tog razloga sam odvojio wc kao zasebnu prostoriju, a mašinu za veš „sakrio“ u ormar sa kućnim potrepštinama u predprostoru između kupatila i wc-a. Kupatilo je izduženo sa mogućnošću ulaza iz predprostora, ali i iz spavaće sobe preko garderobe. U njemu vlada minimalizam i geometrija, ali u prvom redu funkcionalnost. Kombinacija tamnih pločica velikog formata i kontrastnih belih zidova pokazala se izuzetno uspešnom i zanimljivom.“

O Arhitektonskom studiu Križnjak

Arhitekta Robert Križnjak rođen je 1971.godine u Zagrebu, gde je 2003.godine otvorio svoj arhitektonski studio i započeo zajednički rad sa sestrom Martinom Križnjak, takođe arhitektom. Od 2008-2009.godine je član veća područnog odbora Zagreb u Hrvatskoj komori arhitekata, a 2011.godine osniva sekciju za enterijer u sklopu Društva arhitekata Zagreb i postaje njen rukovodilac.

Ovaj arhitektnoski studio poznat je po svojim izvrsnim dizajnima i često je zbog svoje kreativnosti i umeća nagrađivan. Neke od najvažnijih nagrada i dostignuća su prva nagrada na takmičenju za crkvu Sv. Luke Evanđeliste u Travnom (zajedno s Romanom Vukojom) iz 2002.godine, 2011. na najznačajnijem svetskom portalu za arhitekturu Archdaily, uvršteni među pet najboljih građevina u kategoriji Religious Architecture i 2009.godine učestvovanje na 44. Zagrebačkom salonu arhitekture.

Ministudio Magazin

Luxury Experience