REMEK DELO ARHITEKTURE SA ISTORIJSKIM ZNAČAJEM

Tabanlioğlu Architects su istanbulski studio, koji poseduje 50 godina iskustva u ovoj areni…

Ovo je pravi primer porodičnog posla, a sve je počelo 1960ih godina, sa Hajati Tabanlioğluom, koji bi mogao biti opisan kao glavni turski arhitekta u periodu do 1980ih godina. On je odgovoran za najprestižnije projekte u ovoj zemlji, poput Ataturk Kulturnog Centra i Istanbul Atatürk Aerodroma. Takođe, njegovo delo je i Galleria, prvi tržni centar u Turskoj. Kako su se dva trenutna partnera, Murat Tabanlioğlu i Melkan Gursel Tabanlioğlu udružili 1990.godine, rad ove kompanije je eksponencijalno rastao sa raznolikim i opširnim portfoliom projekata, koji uključuje rezidencijalne zgrade, muzeje, stadione i mešane komplekse u Turskoj i širom sveta.

Opisani kao prva internacionalna arhitekturalna praksa koja se pojavila iz Turske, Tabanlioğlu Architects su poznati i po svom internacionalnom radu, kako su dizajnirali Kongresni Centar u Tripoliju, Sipopou i Dakaru, sjajni stadion i medijski centar u Astani u Kazahstanu i Crystal Towers u Dubaiju koje će uskoro biti završene.

Njihov rad se ne sastoji samo iz kreiranja građevine koja će biti impozantna u odnosu na svoje okruženje, već u njima preovladava tendencija kreiranja nečega što bi bio njihov poklon gradu, nečega što će stimulisati kulturnu obnovu i posejati seme iz kog će se razviti nešto mnogo veće.

Dakar je domaćin 15. Kongresa Frankofonije, i nakon 11 meseci rada,  građevinu je svečano otvorio francuski predsednik. Ovaj veličanstveni Kongresni Centar u prestonici Senegala je jedna veoma impresivna struktura, a uskoro će se u njemu sresti 75 predsednika zemalja širom sveta. Inspiracija koja stoji iza ovog projekta je “tipična geografija i prirodne vrednosti.” Tabanlioglu Architects su bili inspirisani drvetom Baobaba kada su osmislili ovaj dizajn. Ovo predivno drvo može se videti na mnogo mesta u Senegalu i veoma je važno obeležje ove inače suve zemlje. Često su poznata kao glavni fokus bitke i rada, kako su sačinjavala granice između dveju država. Kraljevi su često krunisani pod njihovim krošnjama, pa su tako bili centar političkih i kulturnih događanja, što je dovelo do toga da ih Ministarstvo kulture proglasi za istorijske spomenike. Ovo drveće je posebno iz mnogo razloga i ima mnogo zapanjujućih karakteristika. Jedna od njih je impresivna veličina njihovih krošnji, koja može rasti i do prečnika dužine od 25 metara i više. Još jedan od bitnih elemenata je da žive duže od hiljadu godina.

Krov Internacionalnog Kongresnog Centra pruža zaštitu na isti način kao i staro Baobab drvo. Jednodelni krov ovog projekta prekriva odvojene jedinice koje sačinjavaju zgradu, a sve su povezane vodom i mostovima. Ovo naglašava osobinu zajednice i kreativnosti, dugotrajnosti i kontinuiteta, harmonije i reda u društvenim i prirodnim realmima.

Pravougaoni blokovi posvećeni različitim funkcijama smešteni su u poluprozirnim metalnim odeljcima, koji deluju kao štit i čuvaju ih od snažnog svetla, kreirajući osećaj sigurnosti i zaštite. Aplikacija mreže se može videti u čitavoj građevini, kako štiti unutrašnje staklene zidove i smanjuje toplotu, kako bi poboljšala energetsku efikasnost građevine.

Uvijena sečiva koja formiraju teksturu mreže ponašaju se kao blokatori sunca i prave prijatni enterijer u hladu, bez ometanja transparencije. Ova zgrada sa svojim elegantnim velom vizuelno se stapa sa okolnim vodenim površinama i kreira savršene refleksije na vodi. Kroz razmeštanje panela na različitim nivoima i pod različitim uglovima, fasada deluje kao skupina razigranih oblika koji svetlucaju tokom dana i isijavaju bojom i tonovima neba.

Trodimenzionalni efekat mrežne zavese čini da ova zgrada izgleda kao da pluta preko okolnog reflektujućeg bazena. Tokom noći, kada je unutrašnjost Kongresnog Centra osvetljenja, zraci svetlosti postaju još razigraniji na površini vode, kako probijaju intrigantne šablone mreže.

Ulazak u ovaj kompleks moguć je sa svih strana, pri čemu je severni ulaz servisni. Predsednički ulaz vodi do glavne konferencijske sale, koja je smeštena na prvom spratu. Auditorijum u kome se može skupiti 1.500 delegata ima predsednička mesta koja su okrenuta prema publici. Hala je smeštena u sredini strukture i do nje se dolazi kroz glavni lobi. Javni ulazi idu kroz javne restorane i otvorene zone, koja se nalazi nadomak press & administration zgrade, koja je smeštena na zapadnoj strani kompleksa. VIP ulaz nalazi se na istočnoj strani, između muzeja i VIP odeljka. Gornji nivo rezervisan je samo za predsednika Senegala, a vodi do VIP odeljka i direktno do VIP restorana koji je smešten iznad muzejskog prostora. Sa obe strane konferencijske sale i bekstejdža  nalaze se takozvane Experts’ sale i VIP prostorije. Svi enterijeri odaju osećaj prostranosti i kreiraju veoma prozračnu zonu.

Dizajniran od strane Tabanlioglu Architects i izgrađen od strane SUMMA Company iz Turske za manje od godinu dana, ovaj Kongresni Centar kreiran je sa dužinom na umu, i sa aspekta fizičkog postojanja zgrade, kao i moći zemlje, pošto je ona najveći izvor ponosa Afrike. Visoka tehnologija i sistemi bezbednosti su pažljivo inkorporirani u ovu zgradu, ne ometajući njenu estetiku.

Ova zgrada je savršena prirodna luka za predsedničke sastanke, kako pruža mirnu i bezbednu atmosferu. Ona okuplja brojne nacije, ujedinjuje njihove odvojene identitete i povezuje ih u jedno. Zgrada je snažna i simboliše modernost; jednostavna je, funkcionalna i neverovatno elegantna.

Svrha ove građevine je veoma jednostavna. Baš kao i drevno Baobab drvo, ova građevina će postati glavno obeležje velike važnosti za mnoge nacije koje će se u svrhu mira sastati pod jednim krovom. Ovo je korak napred za afričku uniju i on odzvanja motom Senegala “Jedan narod, jedan cilj, jedna sudbina”.

www.tabanlioglu.com

Ministudio Magazin

Luxury Experience