Rolex nestaje brže nego što stiže Uber: 10.000 luksuznih satova ukradeno samo u 2025. godini

Luksuzni satovi danas nisu samo simbol statusa — oni su pokretna imovina visoke vrednosti…

I, prema najnovijim podacima, i izuzetno laka meta. Tokom 2025. godine više od 10.000 luksuznih satova sa jedinstvenim serijskim brojevima prijavljeno je kao izgubljeno ili ukradeno organizaciji The Watch Register, vodećoj nezavisnoj međunarodnoj bazi za identifikaciju i povraćaj ukradenih i falsifikovanih satova.

Statistika je alarmantna: jedan luksuzni sat nestane svakog sata širom sveta. U industriji koja danas vredi između 40 i 50 milijardi dolara godišnje, deo tog novca doslovno završava u rukama lopova. U poslednjih deset godina u bazi The Watch Register evidentirano je oko 113.000–114.000 nestalih satova, ukupne vrednosti od približno 1,7 milijardi funti (oko 2,3 milijarde dolara).

Prosečna vrednost ukradenog sata kreće se između 13.000 i 28.000 dolara, dok su u 2025. godini identifikovana oko 1.300–1.400 komada. Ipak, pravi broj verovatno je znatno veći, jer samo polovina vlasnika luksuznih satova prijavljuje krađu policiji. Zabrinjavajuće je i to što 17% vlasnika nikada nije zabeležilo serijski broj svog sata, dok 8% nije sigurno da li ga uopšte ima evidentiranog — a upravo je serijski broj ključan za povraćaj ukradenog komada.

Ako kriminal ima favorit, to je Rolex. U 2025. godini čak 51% svih prijavljenih ukradenih satova odnosilo se na modele švajcarskog giganta Rolex. Među satovima koji su proveravani kod trgovaca i kupaca, 44% činili su upravo Rolex modeli, što govori o visokom stepenu sumnje i proveravanja autentičnosti. Od 2022. godine ukradeno je više od 1.700 Rolex satova.

Popularnost, ograničena dostupnost i stabilna tržišna vrednost čine Rolex izuzetno likvidnom „valutom“ na crnom tržištu.

Dok Rolex dominira količinski, po vrednosti ukradenih satova prednjači Richard Mille. U 2024. godini deset najvrednijih ukradenih satova bili su modeli ovog brenda, čija prosečna cena dostiže oko 275.000 švajcarskih franaka. U 2025. godini jedan limitirani model vredan oko 6 miliona dolara ukraden je iz privatne kuće u Kanberi, Australija.

Prema dugoročnoj analizi, više od polovine krađa luksuznih satova u Ujedinjenom Kraljevstvu desilo se u Londonu. Od januara 2022. do jula 2025. zabeleženo je 5.180 krađa visoko vrednih satova u gradu. Najugroženije su luksuzne četvrti Kensington i Chelsea (blizu 500 slučajeva), zatim Westminster i Camden, gde su turisti i kupci najčešće mete.

U Engleskoj i Velsu broj krađa luksuznih satova gotovo se udvostručio za sedam godina — sa oko 6.700 na preko 11.000 slučajeva.

U vremenu kada bogatstvo više ne stoji u bankama, već na ručnom zglobu, luksuzni sat postao je kombinacija investicije i rizika. Kolekcionari i vlasnici treba da ga tretiraju kao novčanik sa pet cifara — a serijski broj kao jedini pasoš za povratak kući.

Luxury Experience