Kako je “luda ideja” dovela do startupa vrednog 2 milijarde dolara?
Nakon godina vođenja različitih poslova, Majkl Akton Smit je shvatio da ga svakodnevni stres i umor polako uništavaju. Tada mu je bliski prijatelj, Aleks Tju, predložio da proba meditaciju. Upravo ta jednostavna ideja promenila je sve.
„Pročitao sam mnogo knjiga, istraživao naučne radove i shvatio da je mindfulness – ili svesna pažnja – prava nauka o mozgu. To je način da ponovo povežemo svoj mozak,“ ispričao je Akton Smit. U vreme kada su pametni telefoni postajali nezaobilazni deo svakodnevice, njih dvojica su odlučila da svoje tehnike meditacije, poput dubokog disanja i vizualizacije, prenesu ljudima putem mobilne aplikacije. Tako je 2012. nastala Calm – aplikacija koja nudi vođene meditacije, priče za lakši san i vežbe pokreta za mentalno zdravlje.
Danas, Calm vredi dve milijarde dolara. Pretplate koštaju od 14,99 dolara mesečno do 399,99 dolara za doživotni pristup, dok postoji i besplatna verzija sa ograničenim sadržajem. Iako su Akton Smit i Tju ranije imali uspešne biznise, nije bilo lako nametnuti meditaciju kao mainstream praksu. Investitori su u početku smatrali da aplikacija fokusirana na mentalno zdravlje nije profitabilna.
„Kada gradiš biznis, više puta ćeš pasti nego uspeti,“ kaže Akton Smit, koji je danas ponosan na preko 150 miliona preuzimanja širom sveta.
Posebno popularan deo aplikacije je "Daily Calm" – jedinstveni desetominutni vođeni meditativni treninzi koje svakog dana kreira njihova iskusna instruktorka, Tamara Levit. Takođe, priče za laku noć za odrasle, koje čita poznati glumac Metju Mekonahi, postale su hit. Uz to, i Lebron Džejms, košarkaška legenda, otkrio je da sluša “rain on leaves” sa Calm-a da bi lakše zaspao.
„Naša misija je jasna: želimo da svet učinimo srećnijim i zdravijim,“ zaključuje Akton Smit. „Calm nije samo aplikacija – to je snaga koja menja živote, poboljšava san, odnose i način na koji vodimo svoje živote.“