Ruski milijarder tuži Vladu Velike Britanije

Ovaj sankcionisani ruski milijarder tuži britansku vladu nakon što mu je odbijeno pravo na mesečne uplate od 50.000 dolara za održavanje svoje vile u Londonu vredne 100 miliona dolara…

Sa bogatstvom procenjenim na 8,5 milijardi dolara, uskraćen mu je vozač i rečeno mu je da koristi javni autobus. Kralj je dužan da brine o svom dvorcu, osim ako nije sam vezan sankcijama. Tako je bilo u slučaju sankcionisanog rusko-izraelskog milijardera, Mihaila Fridmana, kojem je odbijeno pravo na mesečne uplate od 50.000 dolara za pokrivanje troškova održavanja svoje višemilionske nekretnine u severnom Londonu. Kao odgovor, preuzeo je stvari u svoje ruke i pokrenuo izazov pred Visokim sudom protiv Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, osporavajući njihovo odbijanje dozvole za uplate za održavanje Athlone House u Hajgejtu.

Kancelarija Ministarstva finansija za implementaciju finansijskih sankcija odbila je njegov zahtev čak i za skromnu mesečnu sumu od 3.000 dolara za održavanje integrisanog sistema osvetljenja, grejanja i komunikacija, kao i za isplatu plata ‘ne-bezbednosnog’ osoblja i njegovog vozača, prema izveštajima iz Dailymaila. Fridmanov pravni tim molio je sudiju da odobri ove uplate.

Dok je Kancelarija Ministarstva finansija tvrdila da bi odobravanje ovih uplata omogućilo sankcionisanom tajkunu da održava svoj ekstravagantni način života, istorijska Athlone House zahteva skupo održavanje. Rejčel Barns, koja predstavlja g. Fridmana, objasnila je: ‘Nekretnina veličine, starosti i kulturnog značaja kao što je Athlone House zahteva značajno održavanje kako bi se sprečilo propadanje. Jedini praktičan način da se osigura da se ovo neophodno održavanje može izvršiti je zapošljavanje stalnog upravnika imanja zajedno sa timom stalno zaposlenih radnika.’ Dodala je: ‘Troškovi komunalija u Athlone House premašuju one mnogih nekretnina, ali je to jedinstvena nekretnina sa posebnim zahtevima za komunikacije, IT, osvetljenje, grejanje i bezbednost, posebno s obzirom na njenu umetničku kolekciju.’

Fridman je angažovao usluge kompanije Ideaworks, koja čeka na uplatu za svoje usluge automatizacije. Bez Ideaworksa, visokotehnološki sistemi, kontrola osvetljenja, pa čak i regulacija temperature prestali bi da funkcionišu. ‘Kontrola osvetljenja, grejanja i prozora je osnovna potreba za bilo kojeg stanara’, naglasila je Barnsova. Nemogućnost kontrolisanja ovih aspekata imala bi ozbiljan uticaj na vrednu umetničku kolekciju.

Klimatizacija igra ključnu ulogu u očuvanju ovih dobara, kao što je pokazano na superjahti Alfa Nero, koja dugo nije mogla da stavi sistem za kontrolu klime u rad. Bez klime, oštećenja su nastala zbog kondenzacije. ‘Mnoga od ovih dobara, uključujući slike i skulpture, su vrlo osetljiva na promene temperature i vlažnosti’, dodala je Barnsova. ‘Ako sistem klimatizacije ne funkcioniše, to će imati ozbiljne posledice.’

Međutim, Kancelarija Ministarstva finansij  je istakala da bi omogućavanje takvih uplata Fridmanu samo podržalo njegov ‘osnovni položaj u vlasti’ u Rusiji i na taj način omogućilo Kremlju da ‘proširi svoj uticaj’. ‘Njegovo bogatstvo i veze sa ruskim vlastima omogućavaju mu da ima značajan uticaj’, rekao je tužilac koji predstavlja Kancelariju Ministarstva finansija. ‘Njegova imovina u Ujedinjenom Kraljevstvu, uključujući i Athlone House, služi da poveća njegov prestiž i uticaj.’

Fridman tvrdi da nije povezan s Kremljem i da je njegovo bogatstvo došlo od njegove uloge u stvaranju jedne od najvećih privatnih industrijskih korporacija u Rusiji, Alfa-Grupa. On je jedan od četvorice ruskih oligarha koji su se našli pod britanskim sankcijama u martu 2022. godine nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Fridman je ujedno i osnivač ‘Genesis Prize’, nagrade koja se dodeljuje za izuzetna dostignuća i doprinos svetu i jevrejskoj zajednici. Trenutno se njegov slučaj razmatra na Visokom sudu, a sudija će doneti odluku u narednim danima.

Luxury Experience