Milijarde, baštovan i kraljevska tužba: naslednik Hermes brenda u epicentru skandala

Nikola Pješ, osamdesetdvogodišnji naslednik imperije Ermes, nedavno je ponovo dospeo u centar pažnje — i to ne zbog ekscentrične odluke da svoje bogatstvo pokloni baštovanu, već zbog pravnog spora sa katarskim emirom šeikom Tamimom bin Hamadom Al Tanijem…

Kompanija Honor America Capital LLC podnela je tužbu protiv bogatog Francuza, optužujući ga da nije ispunio ugovorenu prodaju akcija kompanije Hermès International SCA u vrednosti od oko 14 milijardi evra (16 milijardi dolara). Tužilac sada traži odštetu veću od 1,3 milijarde dolara, tvrdeći da Pješ nije ispoštovao svoju stranu dogovora.

Iako optužbe zvuče ozbiljno, čitava priča ima neočekivani obrt. Naime, Pješovi advokati tvrde da njihov klijent nikada nije bio uključen u pomenuti dogovor niti je bio svestan njegove egzistencije — o čitavoj stvari, navodno, saznao je iz medija. Dodatnu zabunu izaziva činjenica da, iako poseduje oko šest miliona akcija Hermes modne kuće, Pješ sada tvrdi da više nema pristup tim deonicama.

Ovo nije prvi put da se Nikola Pješ našao u centru visoko-profilisanih dešavanja u svetu luksuza. Podsećanja radi, pre desetak godina bio je umešan u sukob sa francuskim milijarderom i osnivačem LVMH konglomerata, Bernarom Arnoom. Godine 2014, Arno je u tajnosti stekao značajan udeo u Hermes brendu, što je izazvalo burnu reakciju u porodičnoj kompaniji. Epilog je bio dogovor kojim je LVMH pristao da raspodeli akcije brenda među svojim akcionarima i da se uzdrži od daljih kupovina u narednih pet godina. Ubrzo nakon tog događaja, Pješ se povukao iz nadzornog odbora Hermes brenda.

Jedini drugi put kada su Pješove akcije dospele na naslovne strane bio je njegov neobični plan da svoje milijarde ostavi svom pedesetjednogodišnjem marokanskom baštovanu, čoveku koga je smatrao najbližim poverenikom.

S druge strane, katarska kraljevska porodica nije nepoznata u svetu luksuznih investicija. Preko investicione kompanije Majhula, emirat ima značajne udele u londonskom Harodsu, pariskoj robnoj kući Printemps, kao i u modnim kućama Valentino i Balmain. Stoga ne iznenađuje interesovanje emira Katara za Hermès, simbol porodičnog nasleđa, tradicije i beskompromisnih vrednosti.

Poznat kao vrhunski poznavalac luksuza, šeik Tamim bin Hamad Al Tani ponosni je vlasnik luksuzne jahte Al Lusail vredne 500 miliona dolara, duge 404 stope — plutajuće palate koja je svojom veličinom zasenila čak i Venus, jahtu pokojnog Stiva Džobsa.

Novi pravni spor u koji je uvučen naslednik Hermes modne kuće još jednom potvrđuje: kada su u igri milijarde, čak ni kraljevski status niti vekovna porodična nasleđa nisu imuni na zakulisne spletke.

Luxury Experience