Dragi kamen od 50.13 karata

Hope dijamant, retki Tip IIb plavi dijamant obasjao je Smitsonijan i postao prava legenda pre nekoliko godina…

Ipak, sada je novi dragi kamen iz kolekcija Henry Philip Hope dospeo u knjige rekorda, tako što je dostigao cenu preko 1.4 miliona dolara na Bonhams Fine Jewelery aukciji u Londonu. Kada prepračunamo, ovaj dragi kamen koštao je oko 30.000 dolara po karatu, a prevazišao je najveću cenu sveta koju je postavio Spinel 2013.godine, koja je iznosila 16.000 dolara po karatu. Ovo nikako nije običan kamen, tako da su ponude za kupovinu pristizale iz zemalja širom sveta. Ovaj dragi kamen je poslednji put bio dostupan za kupovinu 1917.godine, kada je prodat po ceni d 1.560 dolara. Pre početka ove aukcije, Bonhams kuća je procenila da će dostići cifru od 227.790 do 303.720 dolara.

On ima 50.13 karata i smešten je u srebrno – zlatni broš iz devetnaestog veka. Velik je kao mala šljiva i ima tamno roze nijansu. Njegova transparentnost ga čini izuzetno vrednim. Veruje se da potiče iz Tadžikistana, poput rubina Crnog Princa i Timur rubina. Fascinantno poreklo ovog kamena se ne zaustavlja tu – Henry Philip Hope bio je banker iz dinastije trgovaca, koja je vodila svetske finansije. On i njegov stariji brat su prikupili veoma vrednu i važnu kolekciju dragocenosti.

On je imao strast prema dragom kamenju i veoma opširno poznavanje njihove istorije. Držao ih je u ormaru od mahahonija i kupio je brojne najskuplje dragulje sveta, uključujući Hope dijamant, Hope biser i smaragd koji je nekada krasio turban jednog sultana. Što se tiče njegove kolekcije, priča o kupovini ovog kamena je negde izgubljena u istoriji, ali zato postoji opis kamena koji datira iz 1839.godine: “neverovatno fin i veliki rubin, oktagonalnog oblika i prefinjene boje, predivno sečen, bez ijedne mane ili defekta.  S obzirom na veličinu i savršenost, ovo se može nazvati jedinstvenim kamenom. Nalazi se u medaljonu i obogaćen je brilijantima”.

Hope se nikada nije ženio, pa je uredio da njegova kolekcija dragulja i dragocenosti bude poklonjena njegovom nećaku, ali se porodica pobunila zbog te odluke. 1917.godine, ovaj kamen je prodat, da bi kasnije završio u kolekciji Lady Mount Stephen, koja je bila udata sa kanadskog filantropa.

 

Luxury Experience