Posetite Sevilju u oktobru

Jedan od najživopisnijih gradova Španije svakako je Sevilja, prestonica Andaluzije.

Po legendi osnivanje Sevilje pokrenuo je mitski junak Herkul, pa se njegova statua može videti u administrativnom centru, a takođe postoji i ulica Alameda de Hércules.

Sevilja je personifikacija Španije. Miks boja, ukusa i mirisa. Lepo vreme i topli vetrovi u oktobru će vam nozdrve ispuniti cvetovima pomorandže, pa nema idealnijeg perioda za posetu Sevilji.

Za razliku od ostalih španskih gradova, Sevilja se ne stidi svoje mavarske prošlosti što je rezultiralo jedinstvenim izgledom ulica i arhitekture. Ovo mesto je rezidencija mnogim spomenicima kulture stvorenim arhitektonskim stilom poznatijim kao Mudéjar koji je kombinacija evropskih i mavarskih elemenata.  Trg Plaza de España je egzemplar ovog arhitektonskog stila i poslužio je kao lokacija za snimanje filma "Star Wars Episode II: Attack of the Clones".

16. i 17. vek su bili zlatno doba Sevilje. Upravo nakon otkrivanja Amerike grad je bio glavna trgovačka luka Španskog carstva. Danas je Sevilja četvrti najveći grad u Španiji i veoma važan industrijski i turistički centar.

Poznata je po koridi, operi Seviljski berberin, rodnom mestu Don Žuana, tapasima - tradicionalnom španskom jelu, kao i raskošnoj mavarskoj arhitekturi.

U gradu postoji 74 hrama, ali je Cathedral of Saint Mary of the See (Catedral de Santa María de la Sede) posebna. Izgrađena je u periodu između 1401. i 1519. na mestu nekadašnje džamije. Sa visinom od 116 metara i širinom od 76 metara u pitanju je treća po veličini hrišćanska katedrala na svetu (nakon bazilke Sv. Petra u Rimu i katedrale Sv. Pavla u Londonu) i najveća je među gotičkim katedralama. Odmah pored katedrale, nalazi se najpoznatiji simbol Sevllje - visoki zvonik Điralda sa 22 melodična zvona. Sagrađen je 1196. i inicijalno je bio visok 82 metara. Tokom 4 naredna veka narastao je do visine od ukupno 114 metara.

Ništa manje važan spomenik je kraljevska palata Alcázar of Seville, koja je sagrađena u periodu između 1350. i 1369. na mestu nekadašnje mavarske citadele. Više od 7 vekova bila je rezidencija španskih kraljeva. Uprkos gotskim elementima koji su joj dodati u 16. veku i dalje je najlepši i najveći primer Mudéjar arhitekture.

U Sevilji ćete se susresti sa još jednim simbolom garda - Torre del Oro (Tower of Gold), koji je izgrađen 1220.godine. Prvobitno sagrađen kao stražarnica, Torre del Oro je  služio i kao zatvor, a kasnije i kao skladište. U 18.veku ozbiljno je oštećen zemljotresom i kasnije rekonstruisan i pretvoren u Pomorski muzej.

Crkva Torre del Oro (La iglesia de San Luis de los Franceses) najsvetliji je primer baroknog stila i kreirao ju je arhitekta Leonardo de Figueroa. Ukrašena je rezbarijama, skulpturama, freskama i slikama. Danas ova katedrala funkcioniše kao muzej.

Sevilja je srce Andaluzije i poseduje sve od strastvenog flamenka, idealnog vremena, pa do božanstvene hrane. Lokalni specijaliteti su andaluzijski gaspaćo, puževi, jagnjeći bubrezi u šeri sosu, kao i razne vrste morskih plodova i grilovane ribe. Sendvič seranito je vrlo popularan i smatra se lokalnom brzom hranom.

Tapasi su zaštitni znak cele Španije, a pogotovo Andaluzije. Tapasi su nešto slično predjelu, mali zalogaji, uglavnom praćeni pićem u baru. Tipični seviljski deserti su polvoron, mantekados, pestinjos i torijas. Polvoron i mantekados su kolači od šećera, masti i badema ili oraha, pestinjos su slatki uštipci preliveni medom, a torijas su pržene kriške hleba sa medom.

Ukoliko ikada posetite Sevilju, shvatićete zašto je jug Španije najbolji za obilazak u oktobru. Gužve su manje, vazduh je svežiji a grad nikako nije manje romantičan.

Kulturološki, ovaj će vas grad nokautirati svojim pop-up galerijama, kafeima, noćnim životom i  revolucionarnom gastronomskom scenom.

N.V.T.

Luxury Experience