PONOVO NAJSKUPLJI GRAD SVETA - SINGAPUR

Na samom vrhu liste najskupljih gradova za život u 2015.godini, koja je upravo objavljena i koju svake godine sačinjavaju vrhunski stručnjaci našao se Singapur…

Ova metropola predvodnik je liste na kojoj se nalazi 131 grad, a sa trona najskupljeg grada smenio je mistični Tokio, koje je bio apsolutni šampion prošle godine. Osim titule najskupljeg grada, zbog visokih troškova života, Singapur je proglašen najskupljim gradom za kupovinu garderobe. Na samoj listi, iza ovog predivnog grada našli su se Pariz, Oslo, Cirih i Sidnej, koji skupa čine najskuplju petorku. Urednik ovog izveštaja, Džon Koupstejk objašnjava da evropski gradovi čvrsto drže svoje pozicije na listi najskupljih, dok se neprestanim usponom Azije gradovi sa tog podneblja često nalaze na samom vrhu liste.

Singapur, koji je poznat kao Grad Lavova, turiste privlači svojim modernim oblakoderima i prefinjenom i egzotičnom kuhinjom. Spoj kineskog, indijskog i malajskog uticaja su ono što ga čini ovako posebnim. Njegovi živopisni kvartovi plene svojom idiličnošću, a svaki je interesantniji i slikovitiji od prethodnog.

Ova skupocena metropola izrazito je gusto naseljena, a u samom centru se nalazi nekoliko kvartova, poznatih kao Central biznis distrikt, gde je i centar noćnog života. Iako su ovde smešteni svi moderni oblakoderi, dovoljno impozantni da vam okupiraju pažnju na duže vreme i koji vam za kratko vreme predstavljaju duh brzog života biznismena, različiti okolni kvartovi imaju svoj specifični šarm i u njima se nalaze mistični burmanski hramovi i ogromni tržni centri.

Kineska četvrt ovog grada ima jedan veoma poseban deo koji je meta posete i uživanja brojnih turista. Prepuna je malih prodavnica sa raznolikom ponudom, i u njoj možete pronaći sve što vam padne na pamet. Naravno, u njoj možete imati pravo gurmansko iskustvo uživanja u gurmanskoj kuhinji, kako ona vrvi od restorana koji idu od onih malo pristupačnijih do veoma luksuznih.

Indijska četvrt je sasvim drugačija od kineske, u njoj je smešten centar velike indijske zajednic ove metropole. Ovaj deo grada smatra se najživopisnijim i najzanimljivijim, a posebno je privlačan brojnim turistima koji ovaj metropolis posete svake godine. Glavna ulica ovog kvarta je Serangoon road, koja je ispunjena veselo ofarbanim prodavnicama sa egzotičnim elementima ove interesantne kulture. Ovde možete kupiti indijske sarije, zlatne narukvice, egzotične začine koji indijsku kuhinju čine toliko popularnom, mirišljave štapiće i mnoge druge stvari, a u blizini je i poznati Šri Veramakalijaman hram.

Rezidencijalni deo grada nalazi se na istoku, a u tom delu se nalazi aerodrom, kao i mnogi poznati restorani, prodavnice visoke mode i druge pogodnosti. Kretanje u Singapuru obavlja se bez ikakvih problema, s obzirom na to da imaju najbolji javni transport sveta. Imate nekoliko mogućnosti za prevoz od jedne tačke do druge, ali toplo vam preporučujemo da pustite korak i prošetate, posebno pored reke i kroz živopisne kvartove, kako bi ste upili deo magije ovog sjajnog grada.

Glavne atrakcije Singapura su veoma raznolike. Na primer, oni koji žele da se opuste i odmaraju, treba da posete jednu od tri plaže na ostrvu Santosa, koja se nalazi južnog od centralnog distrikta ovog grada. Ulaz na plažu se plaća, ali vredi svake pare, jer pruža zaista poseban osećaj opuštenosti.

Oni posetioci koji uživaju u svom odmoru i koji žele svoje uživanje da zabeleže fotoaparatima, trebalo bi da posete Karlsberg nebeski toranj, koji je među najvišim vidikovcima u Aziji. Zamislite samo kakav pogled vam se pruža sa ove visine… Obavezno morate posetiti i singapurski nacionalni simbol, 8.6 metara visoku skulpturu lava-ribe, koja je teška 70 tona i nosi ime Merlion. U blizini se nalazi najstariji most u gradu i jedini viseći most koji je sagrađen 1869.godine, a zove se Kavenah most.

S obzirom na to da više nacija živi zajedno i u harmoniji u ovom metropolisu, posetioci svakog meseca mogu naleteti na neki praznik ili festival. Imajući u vidu da kineska manjina ima veliki uticaj u ovog gradu, najveći događaj koji se zaista fantastično proslavlja je kineska Nova godina. Slavlje traje 42 dana, a grad je tada fantastično ukrašen crvenim šljokicama, mandarinama i zodijačkom životinjom godine. Naredna dva dana, oni koji slave provode u privatnosti i sa svojim porodicama, tako da život u gradu tada u potpunosti staje.

Ako se uzme u obzir da se nalazi u neposrednoj blizini ekvatora, vreme u Singapuru je uglavnom sunčano. Međutim, najviše kiše pada tokom monsuna, od novembra do januara, pa je najbolje da posetioci idu na putovanje posle toga.

Luxury Experience