Lion prestonica Festivala svetla

Divna atmosfera, izvrsni muzeji  i Festival svetlosti samo su neki od razloga da posetite Lion u Francuskoj.

Gledajući s visine, imate utisak da je u pitanju moderan gusto naseljen grad, sa novim naseljima i industrijskim profilom. Međutim, kada stignete u centar Liona, progresivno ulazite u drugi svet, u jedan od najstarijih gradova Francuske, sa veoma važnom rimskom prošlošću, srednjovekovnim mirisom i bogatim kulturnim nasleđem.

Nalazi se na ušću dveju reka, Saone (Sone) u Ronu, okružen je vinogradarskim oblastima i iznad njega se uzdižu dva brda koja za grad u podnožju čine uzbudljivu pozadinu. Lion je centar francuske gastronomije i treći je po veličini grad u Francuskoj.

Brdo Notre-Dame de Fourviere, sa zapadne strane grada je žig Liona. Nazvano je po ikoni - bazilici Notre-Dame, koja se nalazi na vrhu. Crkva je sagrađena 1884. godine na ruševinama rimske agore. Posvećena je Devici Mariji, koja je spasila Lion od kolere koja je harala Evropom 1823. godine. Svake godine 8. decembra održava se praznik La Fête des Lumières (Festival svetlosti) koji se obeležava paljenjem sveća u celom gradu  kao znak zahvalnosti stanovnika Liona Bogorodici koja je spasila grad od kolere. Bazilika ima neke sličnosti sa Sacre Cœur u Parizu, koja je završena nekoliko godina kasnije.

Notre Dame je u svakom slučaju vredan vaše posete, da biste se divili pogledu sa brda kao i pozlaćenom kipu Device Marije i tirkiznim nijansama mermernih zidova. Do brda ćete stići kolima, žičarom ili šetajući uzbrdo, kroz bašte i vrtove.

Na severnoj strani Liona se nalazi brdo Croix Rousse gde se tokom 19. veka razvijala proizvodnja svile. Od tada je ova produktivna aktivnost bila jedna od veoma jakih referentnih tačaka u razvoju grada. Ime Riđi krst nosi zbog krsta od crvenkastog kamena postavljenog u 16. veku. Nadimak ovog brda je među lokalcima „brdo koje radi“ (la colline qui travaille), nasuprot brdu Fourviére „koje se moli“.

Istorijska oblast Liona, Vieux Lyon, odnosno Stari Lion, jedna je od najvećih renesansnih celina u Evropi, specifične i očuvane arhitekture, u kojoj se nalazi veliki broj znamenitosti grada.

Izvanredni muzeji, dinamičan kulturni život, zabavni klubovi i kafei, univerzitet i fantastični šoping pružaju gradu izrazito sofisticiranu atmosferu, dok avanturistički gurmani mogu da se prepuste svojim divljim gastronomskim fantazijama.

Nemojte napustiti Lion ukoliko niste prethodno posetili neki od bouchon bistroa gde se tradicionalno služe kobasice, guščija pašteta ili pečena svinjetina – najvažnije iskustvo Liona.

Žila kucavica Liona je definitivno Presque’île gde se nalaze opera, trgovački centar i gradska skupština. Sedište lionske opere (L’Opéra National de Lyon) originalno je otvoreno 1831. godine, a one je dobila ime po arhitekti Žanu Nuvelu, nakon opsežnog renoviranja završenog 1993. godine.

Prošetajte ulicom Auguste Comte gde se nalaze mnoge starinske prodavnice i antikvarnice, dok se za nezaboravan šoping morate zaputiti u ulice Rue Victor Hugo i Rue de la République.

Jedna od najstarijih ulica u gradu je Rue Mercière gde se nalaze mnogobrojne kuće izgrađene u 16. i 17. veku kao i restorani. Malo dalje na severu je Place des Terreaux – trg koji  je poznat po svojoj ornamentnoj fontani, koju je kreirao vajar August Bartholdi, koji je takođe dizajnirao Kip slobode u Njujorku.

Ukoliko želite da popijete kafu, ručate u nekom fanstastičnom restoranu ili posetite neki od mnogih bistroa, zaputite se na Bellecour. Novi deo grada nalazi se na ušća dveju reka, tačnije na mestu Presque’île.

Posetite još i Le Théâtre des Célestins – pozorište u italijanskom stilu, podignuto u 19. veku. Delo je arhitekte Andrea Gasparda. Postoje organizovane ture za obilak pozorišta.

Le Parc de la Tête d’Or, poznatiji je kao Park zlatne glave, a ime je dobio po legendi da je na mestu parka navodno zakopano blago kao i glava Isusa Hrista. U okviru parka postoji veliko jezero, sportski tereni i zoološki vrt. Ispred parka nalazi se Muzej savremene umetnosti Liona (Le Musée d’art Contemporain de Lyon).

Nikako nemojte propustiti znamenitosti koje ukazuju na veliku važnost proizvodnje tekstila i svile u Lionu, uključujući Muzej tkanina i Muzej dekorativnih umetnosti (Le Musée des Tissus et Musée des Arts Décoratifs), kao i Kuću radnika proizvodnje svile (La Maìson des Canuts).

Ovaj prelepi grad je sudar tradicije i najmodernijih dešavanja. Ne propustite da posetite Lion, grad u kom je živeo otac francuske renesanse Fransoa Rable, a za uspomenu obavezno kupite neki prelepi svileni šal.

N.V.T.

Izvor Mustonline

Luxury Experience