Indonežanski cvet - ostrvo Flores

Flores, ili "cvet" na portugalskom jeziku, je ostrvo koje duguje svoje ime frazi "Kabo das Flores", što prevedeno znači Rt cveća, a tako su ga nazvali portugalski istraživači u 16.veku zbog fascinantne boje morskog života oko ostrva. Nalazi se u jugoistočnom delu Indonezije i jedno je od 566 ostrva u pokrajini East Nusa Tenggara.

Ovo neverovatno mesto, najpoznatije je po svojoj bogatoj kulturnoj raznolikosti, koju čini pet etničkih grupa i 12 etničkih pod-grupa. Osim što je ostrvo različitih kultura, Flores je takođe poznat po svojim prirodnim čudima, kao što su tri kratera jezera na Kelimutu, koji često menjaju boju, i najvećem svetskom živom gušteru poznatijem kao Komodo zmaj. Guštere, koji mogu da narastu do tri metra dužine i 90 kg težine, uglavnom možete videti u obližnjem Komodo nacionalnom parku, koji je proglašen za jedno od Sedam novih svetskih čuda prirode i UNESCO Svetske baštine.

Savršeno mesto za ronjenje nalazi se u okolini Komodo nacionalnog parka. Postoji više od hiljadu različitih vrsta šarene ribe i 76 koralnih grebena koje možete istražiti, a ovde ćete sigurno videti i ajkule, delfine, kornjače, i kitove. Ostala preporučena mesta za ronjenje su Maumere Bej i Riung Marine Park.

Flores je topografski planinska oblast i leži tačno na "Ring of Fire" (vatreni prsten), oblasti u Pacifiku koja je dom za više od tri četvrtine aktivnih ili neaktivnih svetskih vulkana. Postoji 14 vulkana na Floresu, koji često privlače posetioce zainteresovane za treking.

Putnici mogu organizovati zanimljive izlete i posetiti mnogobrojna lokalna sela kako bi se upoznali s različitim kulturama, uživati u lokalnoj hrani, učestvovati u mnogobrojnim ritualnim obredima... Da ne zaboravimo, tu je i uživanje u nestvarnoj prirodi uz cvrkut  ptica i iskustvima koje možda nisu ranije videli u drugim delovima sveta.

Kulturna raznolikost

Svaka podetnička grupa na Floresu ima jedan ili više govorna jezika i praktikuju različite kulturne obrede i način života. Većina stanovništva živela je sporadično na brdima i obroncima oko doline, do pre nekoliko stotina godina.

Iako su sada izgrađeni mnogi putevi, meštani i dalje treba da hodaju po nekoliko sati do nekih sela. Turisti mogu da posete ove udaljena sela na Floresu. U selu često na kapijama postoji zvonce koje domaćinu kuće daje do znanja da je na vratima gost koji dolazi iz daleka, a služi kako bi ukućani što pre organizovali i pripremili svečanu dobrodošlicu za gosta.

Uveče, gosti se obično pozivaju da posete susedne porodice, popiju kafu i probaju neke lokalne obroke i, naravno lokalno vino, dok domaćini pričaju o svom aboridžanskom nasleđu. Obično, gostima domaćini nude pričest krvlju pileta, koje ima za cilj da se primi blagoslov od duhova predaka. Narod Floresa je uglavnom hrišćanske vere, ali i dalje primenjuje svoje stare običaje.

Prilikom posete selima, turisti nikako ne smeju da nose providnu odeću ili da se ljube u javnosti, i uvek moraju poštovati meštane govoreći “Mohon maaf  saya sudah beli banyak. Maaf ya!” To znači, da kada meštani ponude svoju robu posetiocima, a vi iz nekog razloga nećete ili ne možete da je kupite, morate da odgovorite i ljubazno ih odbijete uz reči " Žao mi je, ja sam već kupio/la mnogo. Molim vas da mi oprostite!"

Ostrvo je okruženo prelepim plažama i nestvarnim prizorima. Postoji čak plaža koja ima pesak roze boje. Onda i ne čudi podatak da oni koji su posetili ovo ostrvo kažu da su bili u raju.

Luxury Experience