Mamula Island Hotel – od stare tvrđave do moderne oaze gostoprimstva

Smešten u tvrđavi iz 19. veka, Mamula Island Hotel je veličanstveni novi dragulj na jadranskoj obali.

Verovatno niste razmišljali o tome da posetite tvrđavu na svom sledećem odmoru, možda čak ni Crnu Goru. Ali ova mala država koja se nalazi na obali Jadranskog mora je dom nesumnjivo najatraktivnijeg hotela u Evropi koji je otvorio svoja vrata ove godine: tvrđava iz 19. veka postala je luksuzni hotel i nalazi se na sopstvenom ostrvu.

Tvrđavu je 1852. godine izgradio austrougarski general Lazar Mamula. Ona je neko vreme služila kao vojna baza i zatvor tokom Drugog svetskog rata pre nego što je napuštena na svom malom ostrvu u Boki Kotorskoj. Egipatski biznismen Sami Saviris, koji je prethodno razvio crnogorski luksuzni zaliv Luštica, prihvatio je ostrvo Mamula kao projekat, predavši ključeve arhitektonskoj firmi MCM London i Piotru Visnievskom iz berlinske kompanije weStudio da izvrše pažljivu restauraciju sa minimalnim intervencijama.

Dizajnerski timovi su uspeli da kreiraju kolekciju novih soba sa izlazom na vrt u prizemlju čije se cene za rezervaciju kreću od 550 dolara po noći, zatim apartmane na vrhu tvrđave i apartmane sa panoramskim pogledom najviše kategorije čija je cena oko 2.970 dolara po noći, van sezone, koji se nalaze na samom vrhu tornja. Apartmani Sky Suites i Sea Junior Suites se nalaze ispod drevnih kamenih lukova tvrđave, od kojih neki još uvek imaju originalne dekorativne freske za čije je restauriranje bilo potrebno devet meseci.

Savremeni dizajn enterijera povezuje svaku prostoriju i ukazuje na prirodno okruženje hotela: zamislite zemljane nijanse inspirisane kamenom i peskom, organskim materijalima i nameštajem po meri sa zakrivljenim linijama koji odražavaju kružnu strukturu ostrva Mamula. Lokalno izrađena keramika, starinski egipatski tepisi i neobični komadi nameštaja dizajnerske kuće Gubi dodaju završni dodir enterijeru.

Otvaranje kompleksa kao što je Mamula obećava veliku potražnju za ovim odmaralištem u Crnoj Gori — na kraju krajeva, koliko često viđate da se hotel nalazi u samoj tvrđavi? Mnoštvo globalnih luksuznih brendova je već zaobišlo susedna turistička žarišta Hrvatske, Italije i Grčke da bi posetili balkansku zemlju poslednjih godina. Aman je bio prvi koji je primetio luksuz u zemlji, otvorivši Aman Sveti Stefan 2010. Iako je zatvoren 2021, kruže glasine da bi ponovno otvaranje moglo biti na planu. U Tivtu, gde je još jedna bivša vojna baza transformisana u elegantnu marinu Porto Montenegro, se od 2014. nalazi Regent Porto Montenegro. Chedi hotel u zalivu Luštica otvoren je 2018. godine, a zatim Nikki Beach Resort & Spa Montenegro i One&Only Portonovi 2021. — otvaranje luksuznih hotela u Crnoj Gori povećalo je posećenost i stopu prodaje u zemlji za 354 odsto, prema izveštaju o trendovima luksuza za 2023. objavljenom ove godine.

Sa svojom istorijom, skoro 200 godina starom arhitekturom i restauriranim ostacima još uvek lepih fresaka, Mamula nudi uvod u sve ovo pod jednim krovom - ili bolje rečeno, ispod nekoliko zasvođenih kamenih plafona.

Što se tiče hrane, Mamula je angažovao Eriku Aršambo, iz pariskog vrhunskog restorana Septime sa Michelin zvezdicom, da osmisli mediteranske menije zasnovane na proizvodima koji se nalaze u restoranima. Sva tri restorana i bar imaju poseban identitet, ujedinjen kroz fokus na sezonske, lokalne proizvode. U srcu ostrva i tvrđave, pod otvorenim nebom nalazi se Pool Deck koji nudi ležeran celodnevni restoran i bar pored tri bazena - jednog slatkovodnog i dva kružna bazena za opuštanje sa slanom vodom — sa ležaljkama i dnevnim nameštajem. A-la-carte jelovnici Pool Deck fokusiraju se na prijatne mediteranske male zalogaje, kao što su kiselo povrće u bagremovom sirćetu ili ostriga sa rabarbarom, belim šparglama i uljem verbene, kao i glavna jela, kao što su domaći ravioli od sira i lešnika ili tortelini od šafrana i bundeve.

Još jedna centralna karakteristika ostrva Mamula je spa, smešten u prizemlju glavne kule tvrđave. Ovde gosti mogu da se opuste i ožive svoje umove i tela kroz masažu, tretmane lica i tela. Osim tretmana koji se sprovode u jednoj od dve sobe ili u apartmanu za tretmane za parove i kombinuju tradicionalne tehnike sa naprednim terapijama, spa takođe ima zatvorenu teretanu, dve ritualne sobe, finsku saunu, biljnu saunu i salu za haloterapiju. Takođe su u ponudi zajedničke i privatne aktivnosti kao što su joga, meditacija, lečenje zvukom i energijom, kao i ritualno orijentisani lekovi.

Da bi upotpunio vreme gostiju u Mamuli, hotel je osmislio niz ekskurzija van ostrva kako bi ponudio autentično i ekskluzivno iskustvo. „Bilo nam je važno da odrazimo interesovanje svakog putnika i da kreiramo prilagođene ture koje pružaju trajna iskustva i pristup stvarima koje ne možete lako da organizujete sami“. Ovo bi moglo biti odlazak iza, obično zatvorenih, vrata Titove vile na jutarnje kupanje u obližnjoj Plavoj pećini, pre nego što se vratite u Mamulu na časove joge na otvorenom i umirujuće prirodne spa tretmane sa zvukom talasa u pozadini. „Gostima koji razumeju i cene ono što radimo ovde takođe se dopada pejzaž“, kažu iz hotela.

Hotel „Mamula Island“ pruža nešto zaista drugačije od uobičajenog, zahvaljujući izuzetnom položaju i konceptu, kao i personalizovanom iskustvu koje nudi svojim gostima. Ova oaza gostoprimstva će svakako postaviti novu zastavicu Crne Gore na mapi svetskih turističkih destinacija.

Luxury Experience