Alpi susreću Aziju u novom Silena hotelu

Arhitektonski biro Noa renovirao je enterijer istorijskog hotela Moarhof u italijanskim Alpima, koji danas nosi ime Silena.

2017.godine, vlasnici su odlučili da radikalno promene postojeći hotel. Rekonstrukcija se odvijala u nekoliko etapa i trajala je pet godina, tokom kojih je originalni hotel dopunjen novim ulaznim prostorom, šest apartmana i spa centrom sa bazenom.

Projekat je inspirisan azijskom kulturom: tokom dugog putovanja kroz region, vlasnici su se zaljubili u lokalne običaje i rituale i odlučili da ih integrišu u koncept hotela, a arhitekte su se suočile sa zadatkom kombinovanja klasičnih elemenata i atmosfere Istoka.

Posebna pažnja posvećena je ulaznom prostoru, koji su arhitekte transformisale u neku vrstu tunela koji vodi posetioce u glavnu zgradu. Lutajući kroz ovo utočište, primećujemo reference na Aziju koje su suptilne, ali sveprisutne i otkrivaju se u obliku tamnog hrasta uparenog sa nijansama plave i sive, nežnih borovih bonsai stabala u keramičkoj grnčariji, vertikalnih gromada od lokalnog kamena i diskretnih svetala u obliku fenjera. Štaviše, ceo zid je posvećen tibetanskim molitvenim točkovima.

Oštre linije stvaraju sofisticiranu atmosferu i dodaju smirenost prostoru, dok su rustični elementi neprimetno kombinovani sa drvetom i minimalističkim detaljima. Veza između dve kulture oseća se svuda: u srcu originalnog Moarhofa, tradicionalnog alpskog restorana sa tirolskom kuhinjom i modernog bara opremljenog svim potrebnim za čajne ceremonije.

Unutrašnjost soba od 30 do 55 kvadratnih metara zasniva se na suptilnoj igri svetlosti i senke, otvorenosti i intimnosti, dok je glavni materijal u njihovom dizajnu bio plemeniti tamni hrast. Sav nameštaj je napravljen po narudžbini i uprkos nekim razlikama u detaljima, sobe su napravljene po jednom konceptu. Platforme sa niskim krevetima, niski stolovi, kutak za meditaciju i prostor za sedenje pored prozora dočaravaju vezu sa zemljom, a raspored objekata zasnovan je na tradicionalnom japanskom sistemu. Azijska tema se nastavlja u dizajnu malih terasa, koje postaju organski nastavak enterijera - pored svake sobe nalazi se bašta sa kadom.

Prostor spavaće sobe je odvojen od kupatila pregradom od panela napravljenih delom od mat, a delom od providnog stakla. Ovo neobično rešenje je inspirisano zidovima od pirinčanog papira tipičnim za japansku arhitekturu. Tuš je postavljen nasuprot prozorima kako bi se unutrašnjost povezala sa prirodnim pejzažima. Istovremeno, arhitektura zgrade pruža neophodnu privatnost gostima hotela.

Najviši sprat hotela zauzima wellness centar inspirisan japanskim termalnim banjama. Postoji prostor za rekreaciju, tuševi i otvoreni bazen sa konstantnom temperaturom od oko 40 stepeni. Voda koja se preliva preko ivice betonskog bazena stvara impresivnu sliku na pozadini pejzaža doline, pri čemu nas igra refleksija na površini vodi u meditativno raspoloženje i pomaže vam da osetite apsolutni mir.

Noa je ovim projektom uspeo da poveže tradiciju i modernost i ispriča priču o dve naizgled udaljene kulture koje koegzistiraju u savršenoj harmoniji u Južnom Tirolu.

Luxury Experience