U novom filmu "Openhajmer" protagonisti su vintage Hamilton satovi

Satovi u filmovima su za muškarce ono što je nakit za žene: predmeti koji dodaju autentičnost i definišu karakter.

Ne postoji, možda, tipičniji primer od Džejmsa Bonda. U jedanaestoj knjizi Ijana Fleminga, „On Her Majesty's Secret Service“, objavljenoj 1963. godine, stoji: „Džejms gleda u teški Rolex Oyster Perpetual sa metalnom narukvicom dok se budi usred noći". Iz te reference, Fleming ostaje veran svim budućim avanturama 007.

Originalna inkarnacija Bonda, Šon Koneri, nosio je Rolex Submariner u prvom od filmova, Dr No iz 1962. godine, i nastavio da ga nosi u sledećih šest Bondovih avantura. Kasnije je 007 Rodžer Mur nosio Seiko do 1995. godine, kada je OMEGA zaslužila stalno mesto na zglobu Pirsa Brosnana i Danijela Krejga kao službeni sat britanskog agenta.

Cartier, Rolex, IWC Schaffhausen i Bremont su brendovi viđeni u najpoznatijim holivudskim filmovima, a neki od ovih satova bili su u vlasništvu glumaca koji su ih nosili i na velikom platnu i u stvarnom životu.

Stoga nije iznenađujuće da je inovativni američki brend sa švajcarskom preciznošću, Hamilton, osnovan u Lankasteru, u Pensilvaniji 1892. dobio svoje mesto u holivudskim filmovima. Firma je bila odgovorna za vreme nastanka prvih železnica i vreme pionira avijacije, dok njena povezanost sa filmskom industrijom datira još od 1932. godine.

Zanimljiva stvar u vezi sa satovima u filmu je da su umesto da dolaze iz ogromne arhive kompanije, pozajmljeni su od kolekcionara vintage satova. Kako Hamilton kaže, „Koristeći našu mrežu strastvenih kolekcionara, prikupili smo šest vintage referenci, oslanjajući se na satove specifične za period iz 1930-ih i 1940-ih.“

Ovo nije prvi put da Hamilton preuzima ulogu u Nolanovim filmovima, jer je pisac-reditelj ranije sarađivao sa kompanijom na njegovim prethodnim ostvarenjima kao što su „Interstellar“ i  „Tenet“.

U promotivnom videu Nolan govori o snimanju filma i objašnjava: „Imali smo sjajno iskustvo u radu sa Hamilton brendom u prošlosti. U „Openhajmeru“ je to zaista bio slučaj „oživljavanja“ istorije, jer smo se zaista osvrnuli na Hamilton i šta su ovi likovi nosili u to vreme. Ljudi u Hamiltonu su bili neverovatno korisni u obezbeđivanju pravih satova za ove likove. Ova vrsta detaljnog rada, u kombinaciji sa svim kostimima i scenografijom filma, stvara lep, taktilan, ugodan osećaj, a istovremeno čini rezultat istorijski tačnim."

Satovi su odabrani za tri glavna lika kako bi „svaki otelotvorio američki dizajn sa procvatom Art Deco stila. Izveštaji uravnotežuju naučnu tačnost i fokusiraju se na pionirski duh individualnosti“, kaže Hamilton.

Radnja filma smeštena je u 1920-te godine i zasnovana je na knjizi nagrađenoj Pulicerovom nagradom „Američki Prometej: Trijumf i tragedija Džeja Roberta Openhajmera“ autora Kaija Birda i Martin Džej Šervina.

Uloga Openhajmera u novom filmu poverena je irskom glumcu Kilijanu Marfiju. On tumači lik čuvenog američkog fizičara Roberta Openhajmera, „oca atomske bombe“. Pored njega, uloge u ovom ostvarenju tumače i Emili Blant, Robert Dauni Džunior, Kenet Brana i drugi. Glumačka postava uključuje i druge nagrađivane glumce u različitim ulogama.

Luxury Experience