Može li duh jedne od najkontroverznijih kraljica u istoriji zakoračiti u XXI vek i šetati ulicama Londona, Pariza ili Njujorka? Manolo Blahnik odgovara – apsolutno!
Njegova nova kapsu kolekcija cipela, inspirisana Marijom Antoanetom, vodi nas na modno putovanje kroz vreme, spoj prošlosti i budućnosti, a premijerno je predstavljena povodom otvaranja izložbe Marie Antoinette Style u londonskom Victoria & Albert Museum.
Manolova ljubav prema kraljici
Blahnik priznaje otvoreno: “Od malih nogu opsednut sam Marijom Antoanetom.” Sve je počelo na Kanarskim ostrvima, dok mu je majka čitala biografiju francuske kraljice. Slike raskošnih banketa, opera i piknika u Versaјu zauvek su mu urezane u sećanje, a fascinacija je samo rasla. Danas, više od trideset godina kasnije, ta strast se preobražava u 11 novih modela koji spajaju eleganciju XVIII veka sa modernom estetikom 2025.
Već je ranije sarađivao sa kraljicom: 2006. godine stvorio je oko 40 pari cipela za film Sofije Kopole Maria Antoaneta. Pastelne boje, vez, inspirisane muzejskim arhivima i tkaninama iz Liona – tada mu je Kopola rekla: “Ne budi previše akademski. Radi šta želiš.” I on je upravo to i uradio.
Nova kolekcija nije samo pastelna bajka. Naravno, tu su nežne ružičaste, plave i svetlozelene nijanse, ali Manolo ih je kombinovao sa dubljim tonovima: rubin crvena, maslinasto zelena sa karmin detaljima ili crna – diskretan omaž kraljičinom poslednjem putovanju. Svaka cipela nosi ime koje podseća na desert sa versaјskog stola: Mule Rohan sa pletenim resama i bledozelenom brošom, Montmédy podseća na ružičnjak u Trianonu, dok Pléneuf zavodi vezom. Oko njih pleše čitav dvor: Nattier, Valoisette, Hebes, Merode – svaka cipela tumači različitu facetu kraljičine ličnosti.
Izložba koja spaja prošlost i budućnost
Kolekcija Blahnika debitovala je paralelno sa otvaranjem izložbe Marie Antoinette Style u V&A, prve u Velikoj Britaniji u potpunosti posvećene kraljici. Više od 250 eksponata – od svilenih cipela i nakita do poslednjeg pisma pre egzekucije – vodi posmatrača kroz život i legendu Marije Antoanete, od mladosti u Versaju, preko romantizacije u XIX veku, pa do modernih reinterpretacija u modi i filmu.
Zanimljivo je da su prvi put izloženi i crteži Manolovih cipela za film Kopole, simbolično zatvarajući krug: od muzejske arhive do modernih modela koje danas možete nositi na sopstvenim stopalima.
Zašto nas i dalje fascinira kraljica iz prošlih vekova? Blahnik objašnjava: “Njen ponos i dostojanstvo su ono što me najviše inspiriše.” Možda je razlog za povratak Marije Antaonete današnjem svetu nešto više od pastelnih boja i čipke. Današnje generacije dobijaju kraljicu na nov način – ne samo na ekranu ili u muzejskim vitrinama, već i u svojoj garderobi.