Zlatni Madrid

Iako između Barselone i Madrida vlada u pogledu lepote večno rivalstvo, nijedan grad nije življi od Madrida. Ovo je mesto zabave čija prozračna energija nosi jednu jednostavnu poruku da ovaj grad zna da živi. Šta sve treba da znate o najsunčanijem gradu u Evropi koji nikada ne spava?

Grad umetnosti

Svega nekoliko gradova na svetu ima umetnički pedigre poput Madrida pa se iz tog razloga mnogi ljubitelji umetnosti iznova vraćaju u ovaj grad. Ovde su živeli Goja i Valaskez, a remekdela Pikasa, Dalija i Mira krase zidove umetničkih galerija.

Najbolja načini za upoznavanje sa španskom umetnošću svakako su obilazak Prado muzeja, muzeja Tisen Bornemisa kao i Centra umetnosti Reina Sofia.

Svakako izdvajamo muzej Tisa Bornemisa koji sadrži više od 1600 radova najznačajnijih umetnika od XIII do XX veka. Većina slikarskih pravaca ima svoje predstavnike, a neki od njih su: Pol Sezan, Gistav Kurbe, Salvador Dali, Antonis van Dajk, Pol Gogen, Fransisko Goja, El Greko, Vinsent van Gog, Klod Mone, Kandinski, Mondrijan, Kle, Eduar Mane, Miro, Ticijan, Edvard Munk, Kamij Pisaro, Rembrant, Peter Paul Rubens, Tintoreto… Osim umetničkih slika, u muzeju se nalaze skulpture i rezbarija.

Prestonica kulinarstva

Iako skromnih tvrdnji svoje lokalne kuhinje, Madrid se razvio u jednu od najbogatijih kulinarskih prestonica Evrope. Grad je iskreno prihvatio svu kreativnost i inovativnost španske gastronomske revolucije. Ali ovo prihvatanje novog je udruženo sa strašću tradicionalnog španskog kuvanja, sa druželjubivošću iskustva u ishrani i za prikazivanjem beskonačne raznolikosti hrane iz svakog španskog regiona. Od tapasa u elegantnim restoranima do svega što je novo, obedovanje u Madridu je pravo zadovoljstvo.

Noćni život

Madridske noći su prave legende, i savršeno dopunjuju  čari lepih umetnosti i fantastičnog kulinarstva. Grad možda ima više barova od bilo kog drugog grada na zemlji. Kolekcija koktel barova i noćnih klubova kombinuje glamur uz neprekidnu akciju. Ali to samo na neki način objašnjav privlačnost Madrida posle mraka. Izađite na ulice mnogih madridskih naselja i naći ćete se u moru ljudi, koji planiraju da plešu do zore.

Prelepa arhitektura

Madridu moža nedostaje pečat Pariza, monumentalna istorija Rima ili reputacija koju ima Barselona zahvaljujući remekdelima modernista. Naravno nema ekvivalenta Ajfelovoj kuli, Koloseumu ili Sagrada Familiji, ali Madrid ne mora zavideti svim ovim gradovima na bilo čemu. Širok spektar arhitektonske istorije Španije pruža slavnu pozadinu gradskog života, od srednjovekovnih vila i kraljevskih palata, pa do nezamislivih uglova španske savremene arhitekture. Barok i Bel Epok igraju ruku pod ruku u ovom gradu koji je jednostavno rečeno – prelep.

Kvart književnih dela

Za ljubitelje knjige sigurno nije nepozanica da u Madridu postoji kvart Barrio de Letras ili književni kvart. Dok šetate ulicom Huertas na pločnicima možete da čitate citate iz najvećih dela španske književnosti. Ovaj kvart dobio je naziv po velikom broju zgrada u kojima su boravili ili živeli španski pisci, uključujući i zgradu gde je štampan Servantesov „Don Kihot“. 

Zanimljivosti

Madrid je imao čak pet kraljevskih kapija na samom ulazu u grad. Danas je ostalo četiri, a najveća i najznačajnija je Puerta de Alcalá iz 1776. podignuta ispred ulaza u park Retiro, na putu za rodno mesto Migela de Servantesa, Alkalu de Enares (Alcalá de Henares). Ovo je prva kapija izgrađena u Evropi nakon pada Rimskog carstva, i to pre Trijumfalne kapije u Parizu i Brademburške u Berlinu.

Američki pisac Ernest Hemingvej je obožavao Madrid i ovde možete pronaći mnoga mesta koje je Hemingvej voleo. Tako je na primer Sobrino de Botín jedan od najstarijih restorana u gradu, a Hemingvej je ovde često boravio, pa ga svakako obiđite.

Uostalom, u svom romanu “Smrt u podne“ iz 1932. godine Hemingvej je napisao “U Madridu niko ne odlazi na spavanje dok prethodno ne ubije noć.”

Njegove reči u Maridu i danas zvuče tako stvarno.

N.V.T.

Luxury Experience