Jedan GRAM ovog materijala košta 130 miliona evra

Laboratorija Oksford Univerziteta proizvela je najskuplji materijal planete, koji košta više od 130 miliona evra po gramu.

“Designer Carbon Material” proizveli su takozvani endohedral fuleren, odnosno kaveze koji sačinjavaju atome ugljenika, sa atomima azota. Ovaj materijal se koristi za proizvodnju malih i portabilnih atomskih časovnika, odnosno najpreciznijih satova sveta, i sistema GPS navigacije, koji može imati grešku od samo nekoliko milimetara.

“Zamislite minijaturni atomski časovnik koji možete nositi u svom telefonu. Ovo je revolucija u svim segmentima industrije”, rekao je doktor Kirijakos Porfirakis, naučnik i stručnjak u polju nanomaterijala, koji je radio na proizvodnji ovog elementa od 2001.godine.

Ovaj materijal sačinjava kavez od 60 ugljeničnih atoma, unutar kog se nalazi atom azota. Prva prodaja ovog revolucionarnog proizvoda se tek skoro odigrala.

Sada, atomski časovnici okupiraju prostor sobe srednje veličine, ali će uz pomoć ove nove tehnologije postati toliko kompaktni, da stanu u jedan maleni čip. Trenutni GPS sistemi nisu dovoljno pouzdani za automobile, jer imaju procenat greške do dva metra, dok oni napravljeni od endohedral fulerena greše u opsegu od samo nekoliko milimetara. 

D.Ć.

Luxury Experience