Prelepi svet od porcelana

Više puta nagrađivani umetnik je stupio u svet dizajna još na samom pragu svoje mladosti.

Njegove najranije uspomene su vezane za momente kada je njegova majka radila u svom salonu za dizajn enterijera u Velingtonu. Ovaj porodični biznis mu je pružio mnogo aktivniju ulogu tokom godina, sve do njegovog odlaska u Veliku Britaniju 1999. godine. Poseta londonskoj Tate Modern galeriji 2004. godine, predstavlja događaj koji je dalje oblikovao njegov stvaralački put. Kol je zavirio u knjigu, videvši sliku skoro providne keramičke posude i odmah je bio inspirisan da istraži vezu između keramike i svetla.

Sledećeg dana je odlučio da nauči i pokušao da radi sa kineskim porcelanom. Dva meseca kasnije je kreirao svoje prvo delo, novu i ikoničnu Aloe Blossom, povodom koje je odmah bio pozvan na izložbu koja se održavala u Frankfurtu. Pretežno samouk, mladi umetnik je udvajao dizajn za kompanije kao što su Royal Copenhagen i Swarovski, ali je na kraju ipak izabrao samostalni umetnički put.

Njegova filozofija se oslanja na tri ključne tačke: lepotu, eleganciju i izradu. Kontrola nad kvalitetom i proizvodnjom je dovela do keramičkog studija koji se nalazio u Londonu. Kreativni trijumfi su oslobodili ludo eksperimentisanje, dok je u isto vreme priznanje njegovoj genijalnosti raslo širom sveta. Sverastući zahtevi su doveli do toga da se 2008. godine njegov studio preseli u otadžbinu keramike The Potteries ili grad Stouk na reci Trent, i od tada se ponovo preselio nazad i živi u svojoj rodnoj grudi Novom Zelandu.

Danas, njegova kolekcija koja je inspirisana florom postaje opštepriznata širom sveta. Zadivljujuća ne samo zbog svog savremenog stila i vanvremenske lepote, već i same pažnje i svih veština, koje svaki od ovih ručnih radova poseduje. Prihvatanjem tradicionalnih metoda u svom modernom dizajnu, Kol je veoma ponosan na činjenicu da je uposlio neke od najboljih i najveštijih svetskih keramičara.

Priznat od strane londonske privredne komore kao jedan od vodećih britanskih proizvođača, Kolov rad biva istaknut u muzejima i uključuje prestižne internacionalne enterijerne i arhitektonske projekte. Modne i juvelirske kuće kao što su Bulgari, Harry Winston i Franck Muller, takođe pristupaju potražnji njegove jedinstvene svetlosne forme.

Unikatni stil Džeremija Kola predstavlja produžetak njegove domovine Novog Zelanda i njegove daleke i zadivljujuće flore. Svetlo je uhvaćeno na predivan način i nežno zarobljeno u njegovim keramičkim formama biljaka. Ono što je takođe uhvaćeno, i što je nama najočiglednije, predstavlja izuzetna izrada svakog pojedinačnog predmeta, njegova lepota i graciozna elegancija.

Komadi iz njegove zbirke uključuju dramatični White Flax, koji se sastoji od 350 ručno izrađenih keramičkih listova, posebno uređenih za ravnomernu raspodelu svetlosti koja pomera granice ovog umetničkog dela i njegove izrade, kao i predivni Cymbidium Chandelier koji je kreiran od osam uspravnih porcelanskih stubova.

Relativno skoro je dodao svojoj Cymbidium kolekciji dva nova zadivljujuća komada: Cymbidium podnu lampu i Cymbidium Ming Vase, dok je široj javnosti predstavio i svoj sledeći projekat koji predstavlja kolekciju pod nazivom Chrysalis, jednostavno i prelepo porcelansko jezgro koje simbolizuje čaure leptira.

Luxury Experience