Beachyhead vikendica SAOTA studija

Kompanija SAOTA iza sebe već ima pozamašan broj vrhunski dizajniranih rezidencijalnih i komercijalnih prostora…

Njihovo umeće i stručnost postali su omiljeni svim ljubiteljima elegantne i inovativne arhitekture, koji žele da poseduju dom koji će odisati individualnošću i komforom. Ovog puta, SAOTA je dobila novi zadatak dizajniranja porodične vikendice u Pletenberg Zalivu.

Klijenti su im se obratili sa željom kreiranja vikendice koja će se savršeno uklopiti u okruženje u kom će se nalaziti, uz mogućnost uživanja u predivnim pogledima koji je okružuju. Oni su želeli opuštajući, ali u isto vreme elegantni dom, koji će biti savršeno udoban za druženje sa brojnim gostima, i intiman kada su u njoj samo jedna ili dve osobe, kako je objasnio direktor i vođa projekta Filip Fuše. Drugi faktori koji su bili izuzetno važni za konceptualnu organizaciju ovog zdanja bili su pogledi, sunčeva svetlost, pravac vetra i parametri zona.

Mesto izgradnje ove vile nalazi se južno od Bikon ostrva, u Pletenburg zalivu. Prostor izgradnje se lagano spušta prema plaži i nudi predivne poglede prema Indijskom okeanu, kao i Outenikva planinama sa druge strane. Originalni konturni planovi otkrili su da je mesto izgradnje prvobitno bilo dina sa visokim delom koji je okrenut u pravcu juga.

Sama kuća osmišljena je kao jednostavna kutija, koja lebdi iznad dine, i u isto vreme uramljuje poglede koji se pružaju sa te lokacije, poput najdetaljnije slike prirode. Njen spoljni sloj predstavljen je sa završnim detaljima od grubog, teksturnog betona, koji je u kontrastu sa elegantnim ruboima prozora i donjim delovima lukova, koji kreiraju izuzetno delikatni ram.

“Ova građevina izražena je kao kameno postolje, koje predstavlja zemlju, sa spavaćim sobama koje deluju kao da lebde iznad njega”, rekao je Mias Klasens, arhitekta iz SAOTA studija i član projektnog tima. Gornje krilo sa spavaćim sobama ima završne detalje od prirodnog peska, što je direktno posvećeno originalnim dinama pronađenim na ovoj lokaciji. Kako bi iskoristili maksimalnu visinu dozvoljenu na mestu izgradnje, južni deo gornjeg nivoa napravljen je sa većom visinom, pa deluje kao da je odsečen od severnog dela na veoma interesantan način. Ovaj otvor se vertikalno širi kroz celo zdanje, dozvoljavajući severnoj svetlosti da se probija kroz ostatak prostora ove kuće. “Stepenice su delikatno povezane sa ovim interesantnim otvorom, dozvoljavajući pogled kroz njih, a dobijaju svetlost od krovnog prozora iznad njih. Geometrija stepeništa nastavlja se dijagonalnom linijom, koja produžava terasu”, rekao je Filip Fuše.

Kada prilazite ovoj kući, njena veličina deluje prilično skromno, dok su životni prostori sakriveni na njenom donjem nivou. Drveni zastori pružaju privatnost prostoru spavaće sobe nalik na galeriju, dok u isto vreme štite fasadu od jakog popodnevnog sunca. Horizontalnost je artikulisana u ulaznom delu ove kuće, koji je dekorisan žbunjem koje kaskadno pada preko ivice ploče. Kameni zidovi predstavljaju stubnu bazu na donjem nivou, a deluju kao da otpadaju nakon ulaska u enterijer ovog doma. Prostor dnevnog boravka nema stubove u svom prostoru, dok je podrška krilu spavaćih soba koje se nalazi iznad, veliki skupturalni kamin.

Veliki slajderi otvaraju se nakon omota zgrade, dozvoljavajući neometani pristup i poglede u prostoru između ušuškanog dvorišta, životnog prostora i prednje terase. Kuhinja je praktično pozicionirana kako bi bila nadomak životnih prostora i dvorišta, gde se nalazi pizza rerna sa dimnjakom koji predstavlja snažni vertikalni element, kao kontrast ulaznom delu i plutajućem krilu sa spavaćim sobama. Volumen kuhinje otvara se prema gore, dozvoljavajući severnoj svetlosti da prodre u prostor i poveže se sa galerijskim prostorom iznad.

Spavaće sobe imaju izobilje privatnosti i zaštitu od jutarnje svetlosti, kreiranu uz pomoć velikih drvenih, kliznih roletni. Dizajnirane su tako da maksimalno koriste prostor koji im je dostupan, dok se izdignuta kupatila otvaraju prema sobi, dozvoljavajući uživanje u pogledu na okean iz svakog dela sobe. Mali svetlarnici dozvoljavaju svetlu da ispuni prostor kupatila, dok velike reflektivne površine, smeštene na obe strane sobe dodatno naglašavaju prostor i reflektuju njeno okruženje. Glavna spavaća soba smeštena je na izdignutom delu gornjeg nivoa, kako bi pogled na okean bio maksimalno iskorišćen, pri čemu su sva kupatila i garderobe otvoreni prema okeanu.

Na donjem nivou nalazi se igraonica, kao i veliki apartman za goste, medijska soba i servisni prostori. Bazen se nalazi na donjoj terasi, ali je sasvim ugodno povezan sa zajedničkim prostorima kamenim stepeništem. Nadomak bazena nalazi se bašta i prostor koji je idealan za sunčanje. U krajnjem uglu terase nalazi se i prostor za logorsku vatru, koji je staklenim panelima zaštićen od vetra, pa nudi mogućnost provođenja ugodnih trenutaka pored vatre, u blizini plaže. 

D.Ć.

Luxury Experience