Italijansko vino staro 6000 godina

Tragovi vina pronađeni su u drevnoj posudi na Siciliji…

Nije tajna da italijanska ljubav prema vinu traje od pamtiveka. Italija je najveći proizvođač vina na svetu, a Italijani to obilato koriste – u proseku popiju 13,6 milijardi čaša vina godišnje. Kako bi svi mogli da uživaju u ovom ‘’nektaru bogova’’, u Abrucu čak postoji i besplatna, 24-satna fontana vina. Najstarija vinarija u zemlji, Barone Rikasoli u Toskani, osnovana je 1141. godine.

No, prema novom istraživanju Univerziteta Južne Floride, ljubavna priča između Italijana i vina seže još dublje u istoriju. U jednoj špilji u Agriđentu, gradiću u brdima Sicilije, istraživači su pronašli tragove tartarne kiseline i natrijumske soli u velikoj bakarnoj posudi koja datira 6000 godina unazad, iz 4. milenijuma pre Hrista. Oba ova sastojka deo su procesa vinske proizvodnje.

Pre ovog otkrića, smatralo se da su Italijani počeli da proizvode (svakako i piju) vino između 1100. i 1300. godine pre nove ere, kako su grožđane semenke iz tog doba pronašli drugi istraživači nešto ranije, doduše na Sardiniji. Iskopine na Siciliji govore da vinski koreni Italije potiču još 3000 godina pre toga, pretičući čak i staru Grčku. Zanimljivo je da je artefakt sa tragovima vina nađen netaknut pri iskopavanju, čineći stare Italijane majstorima skladištenja.

Vino koje datira iz sličnog doba pronađeno je u Jermeniji, no teško je odrediti koje od ova dva je starije. Neki naučnici veruju da se čak u paleolitu pio napitak od fermentisanog grožđa. U svakom slučaju, sa ovim otkrićima je izraz ‘’dobar kao staro vino’’ svakako dobio novo značenje.

A.Ž.

Luxury Experience